Pravidlá správania v SAE – zákony a pokuty


Moslimská krajina
Možno najdôležitejšou vecou pri kúpe zájazdu je, že SAE je islamská krajina s prísnymi zákonmi. Keďže si myslím, že musíme rešpektovať zákony a tradície každej krajiny, kde prichádzame ako turisti, tento bod som položil na prvé miesto. 96% populácie SAE sú moslimovia. Podľa náboženských zákonov sa moslim musí modliť päťkrát denne. Počas prehliadky mesta Abu Dhabi sme boli svedkami takejto modlitby. Náš vodič sa modlil počas dlhých zastávok. Hlavnou vecou je ukázať úctu k viere obyvateľov SAE a porozumenie, nie zasahovať a samozrejme ani fotografovať.

mrakodrap

Rešpektovanie najvyššej moci
SAE je federálny štát pozostávajúci zo siedmich emirátov. A v každej emirátskej absolútnej monarchii, vládne dynastia. Miestne obyvateľstvo má veľkú úctu k prezidentovi krajiny, členom vlády. Na všetkých verejných miestach môžete vidieť ich portréty a vlajku krajiny. Obyvatelia Dubaja jednoducho zbožňujú svojho korunného princa, mladého (36 rokov), krásneho, vzdelaného. Portréty šejka Hamdana ibn-Mohammeda Al-Maktouma možno vidieť všade v Dubaji. Dokonca aj prechádzkou centrami arabského trhu Souk Madinat Jumeirah počas zájazdu po Dubaji sme sa stretli s jeho portrétmi.

Prísne zákony v SAE
Stručne povedané, zákony krajiny = právo šaría, t.j. obyvateľstvo žije podľa pravidiel zaznamenaných v Koráne. Prísne zákony zakazujú pitie alkoholu, fajčenie, hazardné hry (kasína, hracie automaty), jesť bravčové mäso, verejne vykazujú známky pozornosti, križujú uličku na zlom mieste, odhadzovanie odpadkov je tabu … Zákony sú prísne pre nás, turistov a pre miestne obyvateľstvo sú úplne prirodzené. Samozrejme, alkohol je možné zakúpiť v Duty Free. V Abú Zabí a Dubaji je už pre turistov zhovievavosť a alkohol sa predáva v niektorých baroch a reštauráciách. A nikto nepríde do hotelovej izby so šekom. Vo vzdialených emirátoch tiež začali zatvárať oči pred predajom alkoholických nápojov. V Sharjah je to doteraz veľmi prísne. Aspoň tam, kde sme mali večeru, nám ponúkli iba vodu, džúsy, čaj a kávu. Opakujem, ale naši sprievodcovia venovali veľa času zákonom SAE.

město dubaj

Pokuty v SAE
Tresty za porušenia sú obrovské. Napríklad pre prekročenie cesty na zlom mieste – od 100 dolárov. Okrem toho nemusíte vidieť policajta v uniforme. Ale osoba, ktorá stojí vedľa vás v civilnom oblečení sa vám predstaví  ako policajt. Hádať sa s policajtom, byť hrubý k nemu je porušenie ďalšej pokuty. Trest za jedlo, nápoje na verejných miestach a tiež žuvačky – od 27 dolárov. Pokuta za odpadky – od 130 USD. Pokuta za pitie na verejnom mieste alkohol – od 500 dolárov do väzenia. Trest za drogy je však pokuta tisícov dolárov a väzenie.
 Výsledkom tejto politiky je úplne bezpečná krajina pre obyvateľov a hostí krajiny.