Aké sú výhody LED osvetlenia ?

K najznámejším vlastnostiam moderných led svetiel sa radí ich úspora, resp. nízka spotreba elektrickej energie pri ich prevádzke. A to je oceniteľná vlastnosť najmä z hľadiska pravidelného svietenia. Ak v interiéri a prípadne aj v exteriéri budú zastúpené led svetla, bude prichádzať k pravidelnému šetreniu za elektrickú energiu pri svietení. Osvetlenie s technológiou LED (Light Emitting Diode) totiž prináša až o 90 % úspornejšie vlastnosti v porovnaní so starými, klasickými svetlami.

žiarovka, blesk

Ten zásadný rozdiel napríklad oproti starým žiarovkám je aj v tepelných vlastnostiach, čo znamená, že „ledky“ koncentrujú svoj výkon na svetlo, do tepla odvádzajú maximálne 20%, teda nemusia sa zahrievať k tomu, aby emitovali svetlo. Na bežné osvetlenie vám stačí 4 wattová led žiarovka a táto má tendenciu „dožiť sa“ asi 50 000 hodín, čo je v prípade žiaroviek naozaj dosť. Návratnosť kúpnej ceny je vďaka úsporným vlastnostiam a dlhej životnosti istá.

Bežného spotrebiteľa najviac zaujíma práve schopnosť ušetriť za pravidelné svietenie. S LED sa ale viažu napríklad aj ekologické vlastnosti. Najmä ak sa pozrieme na žiarovky, ktoré k emitovaniu svetla využívajú diódy. Neobsahujú ortuť a sú takmer 100% recyklovateľné. Nezahrievajú sa a majú tendenciu vydržať oveľa dlhšie, čím spadá nutnosť kupovať neustále nové žiarovky a tie staré zahadzovať.

žiarovka v prírode

Bolo spomenuté, že „ledky“ sa nezahrievajú, resp. neprehrievajú. A tento fakt so sebou prináša aj ďalšie oceniteľné stránky. Napríklad, ak chcete vymeniť klasickú žiarovku a táto je rozpálená, musíte počkať, kým vychladne, čo je ale v prípade led žiaroviek už niečo, s čím sa nestretnete. Tieto sa totiž zahrievajú len minimálne, sú tak zároveň bezpečné. Nemôžu spôsobiť požiar a ani popálenie, môžu sa bezpečne využiť vlastne kedykoľvek a kdekoľvek.

Nízka spotreba energií + ekologické vlastnosti + bezpečnosť sú asi tri základné dôvody, prečo si tieto moderné svetlá nachádzajú miesta v našich interiéroch ako aj exteriéroch.