Známe typy okien a ich vlastnosti

Ak vravíme o investícii do kúpy nových okien, tak automaticky musíme vravieť o požiadavkách, akými sú dlhá životnosť a tiež estetické vlastnosti okien, respektíve ich rámov. Z tohto hľadiska je preto potrebné vybrať ten správny materiál. Na trhu sa stretneme s rôznymi typmi okien, t.j. s rôznymi materiálmi rámov a k najznámejším sa radia napríklad tie plastové alebo drevené.

budova, okná

U plastových je to pomerne slušný dizajn, hlavne vravíme o relatívne lacnom, ale spoľahlivom materiáli. Pomerne nízka cena plastových okien ich robí favoritom pred konkurenciou. Majú životnosť asi 30 rokov a nepýtajú si ani nejakú zložitú či náročnú údržbu.

Potom sú tu tie drevené, čo sú obľúbené kvôli tomu, ako vyzerajú. Ich vlastníci ale možno vedia, že je potrebné sa o ne predsa len starať o niečo náročnejšie, je potrebné ich udržiavať pred vonkajšími faktormi poškodenia, napríklad aj pred vplyvom vysokých teplôt či naopak mrazov alebo pred dažďovými prehánkami. Majú tendenciu rýchlo zostarnúť, pokiaľ sa im samozrejme nevenuje potrebná údržba, v opačnom prípade však môžu vyzerať dobre relatívne veľa rokov.

drevené okná

Na niečo sme tu ale určite zabudli. Predsa na domoch a budovách takisto vídame hliníkové okná. A pokiaľ v niektorých susedstvách ešte nie sú dostatočne známe, tak hlavným dôvodom je ich vyššia cena, respektíve vyššia cena oproti iným možnostiam.

Hliník je v stavebníctve a v architektúre veľmi obľúbený materiál, nie je preto lacný. Poskytuje univerzálne možnosti a zhotovenie vecí na mieru. To isté platí aj pri oknách a okenných rámoch, ktoré ak sú z hliníka, tak umožňujú veľmi zaujímavé dizajnové riešenia. To konkrétne znamená možnosť použiť sklenené výplne rôznych tvarov a veľkostí, zvyčajne sa kvalita hliníkových systémov využíva na umiestnenie nadrozmerných skiel. Pekné veľké sklá, čo následne zdobia celú budovu a jej interiér obohacujú bohatým prísunom denného svetla, či napríklad ideálnym výhľadom na okolie.

  • Životnosť hliníkových okien je v priemere 80 až 100 rokov a ide o odolný materiál, tým pádom nie je potrebná zložitá údržba.