Ako pracovať s peniazmi

Na zarobenie ale aj minutie peňazí existuje veľa spôsobov. Väčšine z nás sa ľahšie darí peniaze minúť ako zarobiť. Predtým, ako tieto dve činnosti budeme vykonávať, mali by sme sa zaujímať o finančnú gramotnosť. A to znamená dozvedieť sa niečo o hodnote peňazí, ako investovať, či šetriť. Mali by sme sa zaujímať o to, ako najlepšie využiť svoje peniaze? Odpoveď môže závisieť od vašich cieľov a hodnôt. Niekto chce čo najrýchlejšie značkové oblečenie, auto, moderný smartfón, dom. Je to investícia do seba. Vo všeobecnosti je investovanie do seba dobrým spôsobom, ako využiť svoje peniaze.

platobné karty

Ale to je skôr v prípade, keď investujeme do svojho osobného rozvoja. Keď investujete do seba, investujete do svojej budúcnosti. Dobré vzdelanie, kurz, vysoká škola či investícia do programu v ktorom budete niečo tvoriť sa vám môže ľahšie vrátiť. Investujete tiež do svojej schopnosti zarobiť viac peňazí a dosiahnuť svoje finančné ciele. Samozrejme, dá sa speňažiť aj požičanie auta, alebo dať dom do prenájmu. Kreativite sa medze nekladú. Investovať ďalej môžete aj do svojej kariéry alebo podnikania. Každý človek by mal povinne investovať aj do svojho zdravia, je len jedno a je vzácne.

kožená peňaženka

Máte  fyzické a duševné zdravie, aby ste mohli žiť dlhý a produktívny život. Niet pochýb o tom, že peniaze hrajú v našich životoch veľkú úlohu. Môže byť zdrojom stresu a úzkosti, alebo môže byť zdrojom bezpečia a šťastia. Základom je používať peniaze racionálne a z dlhodobého hľadiska. Je tu pár príkladov , ako využiť peniaze racionálne: dávajte si pozor na svoje výdavky a šetrite. Poďakujete si, a to hlavne v prípade neočakávaných výdavkov alebo výpadku príjmu. Pokúste sa ušetriť 10-20% z výplaty alebo celkového príjmu, aby ste mohli prečkať každú búrku, ktorá vám príde do cesty. Z peňazí, ktoré ostanú, si môžete vyčleniť čiastku, ktorú miniete na vlastné potreby a pre radosť. Peniaze by mali byť dobrý sluha, nie zlý pán.