Banky, nehnuteľnosti a krízy

Tradícia peňažníctva je stará ako ľudstvo same o sebe, boli to už grécki filozofi, ktorí kritizovali úroky, neskôr v stredoveku sa vyvinuli prvé banky a dnes bankový sektor nesie obrovskú zodpovednosť za samotnú spoločnosť, tak v podstate aj ako to bolo v roku 2007, keď svojimi lacnými pôžičkami spustil globálnu ekonomickú krízu.

cihly

Na Slovensku je situácia každopádne zaujímavá, úvery klesli na minimá, inak povedané sú veľmi lacné, môže za to hospodársky „boom“ a pokiaľ sa situácia nezlepší, môže prísť „boost“ teda rozpadnutie sa doterajšieho hospodárskeho rastu. Inak povedané, hospodárstvu sa darí, no je to, umelý rast, keďže dopyt po nehnuteľnostiach nebude taký vysoký, aká je aktuálna ponuka zo strany stavebných developerov a lacných úverov. Čo sa stane, keď skončí tento boom ?

Zaúverovaní ľudia, ktorí nakúpili lacné pôžičky nebudú mať z čoho splácať svoje úvery, tak si príde na škody hneď bankový sektor, ktorí chce brať úroky a nie nehnuteľnosti, a stavebný sektor bude na tom ešte horšie, keďže nebude mať na čom profitovať, na rozdiel od bánk, ktoré zarábajú okrem úveroch aj na poplatkoch za vedenie účtov. Všetkému bude predchádzať nižší dopyt zo strany bežných ľudí, ktorí je už teraz nafúknutí. Takáto situácia nemusí v skutočnosti nastať, dôležitú úlohu hrajú iné sektory, a ako vidíme, aktuálne je predpokladaný hospodársky rasť, čo môže štátu len pomôcť, hlavne prostredníctvo vyššej zamestnanosti zo strany priemyslu, zatiaľ a žiaľ hlavne auto-priemyslu, ktorý zamestnáva ľudí na Slovensku, ale zväčša len s nižšou pridanou hodnotou. 

chudoba

Ďalším problémom je pôrodnosť od roku 1999, ktorá je veľmi nízka a pokračuje dodnes, to znamená, že do 15 rokov alebo aj skôr opäť poklesne dopyt po nehnuteľnostiach, čo môže mať fatálne následky. Opäť nízky dopyt bude znamenať pokles zamestnanosti, obzvlášť v hrubom stavebníctve. Nepôjde len o samotný pokles dopytu preto, že ľudí bude menej, ale aj to, že veľká časť populácie bude dediť majetok a tak nebude potrebovať stavať, čím sa zasiahne stavebníctvo ešte viac, a ani nebudú si musieť brať  hypotéku, čo zasiahne príjmy bankového sektora.

Otázka ako to bude vyzerať so svetom najbližších 10-15 rokov je určite na mieste, ostáva nám dúfať v chytrosť elít.