Keď chcete mať teplo aj v zime

Milujeme našu chalupu, a preto na ňu jazdíme počas celého roka, teda aj v zime. Prvé roky to bolo naozaj kruté. V krbe sme kúrili NON STOP, okná boli zatvorené aj spolu s okenicami a ani dvere sme takmer neotvárali. Keď však vonku udreli mrazy pod mínus dvadsať stupňov Celzia, v noci nám nepomohli ani tri periny. Tak sme si našu milovanú chalúpku, začali pekne pomaličky zatepľovať. V priebehu jedného leta, sme stihli zatepliť obvodové priečky a strechu. Tešili sme sa na zimu, ako sa jej budeme, pekne v teple, vysmievať. Bielo-modrá kresba z mrazu na okneOna nás ale nenechala na pokoji aj napriek našej veľkej snahe. Ono viete, keď nie ste príliš zbehlí v stavbárčine a konkrétne v zatepľovaní, tak vám môžu uniknúť niektoré, pomerne dosť dôležité, detaily. Hovoria vám niečo tepelné mosty. Ide o miesta, ktoré zateplené nie sú. Cez nich dokáže uniknúť toľko tepla, že by ste boli nepríjemne prekvapení.
Keď zateplíte steny a strechu, tak, ako sme to urobili my, no zabudnete na okná a dvere, budete mať v byte či v chate, ešte väčšiu zimu. Cez tieto miesta totiž začne teplo nadmerne unikať a na druhej strane, zima sa bude tlačiť dovnútra.
Náš problém so zimou, definitívne vyriešila až výmena okien, za hliníkové okná. To isté sme museli urobiť aj s dverami. Nasledujúcu zimu sme si ju naozaj užili pekne v teple. Dokonca sme si nemuseli prikurovať elektrickými ohrievačmi.Žena so šálom okolo krku zabalená v deke

Spomenula som hliníkové okná. Túto verziu by som vám vrelo odporučila. Mám totiž taký pocit, že tesnia trochu lepšie ako tie z plastu. Môže to byť, samozrejme, len môj subjektívny dojem. Plastové okná máme totiž v paneláku a tie hliníkové na drevenej chate, takže sa to objektívne naozaj ťažko porovnáva. Hliníkové okná však vyzerajú veľmi pekne, takže sa nad nimi určite zamyslite. Ja aj všetci ostatní, ktorí na chatu jazdia, sú s nimi veľmi spokojní.