Krtkovanie nemá s krtkom nič spoločné

Odpad z domácností musíme niekam odviesť a v súčasnosti túto úlohu plnia odpadové kanalizačné potrubia. Používame ich niekedy aj dlhé roky bez toho, aby sme vykonali nejakú údržbu, to znamená, vyčistenie vnútorného prostredia potrubia, ktoré sa zanáša nečistotami a mastnotou tečúcich z bytov a domov, postupne sa lepí na steny potrubia a časom ho úplne upchá.

Cistenie-odpadov-02-1024x576

Havária na kanalizačnom potrubí nie je veľmi príjemná, totiž ak nastane, je potrebné odstaviť všetky napojené domácnosti až do momentu, keď bude celkom vyčistené a opäť schopné prevádzky. Tejto činnosti sa venujú profesionálne firmy, ktoré majú na ňu potrebné technické vybavenie. Vykonáva s dvoma spôsobmi: elektromechanicky alebo vysokotlakovým čistením, nazývame ich aj krtkovanie. Elektromechanická metóda využíva mobilné zariadenie, ktoré je vybavené elektromotorom s napojenou oceľovou strunou. Tá sa vsunie do potrubia a pritom vykonáva vibračný a rotačný pohyb, čím sa uvoľňujú všetky nánosy mastnoty a nečistoty z vnútorného povrchu potrubia.

Pri vysokotlakovom čistení sa využíva účinnosť vysokého tlaku vody, ktorý je dostatočne silný na to, aby z potrubia vytlačil všetky usadeniny von. Vo vozidle je zabudované zariadenie s čerpadlom, na ktoré je napojená dlhá hadica, ktorá môže dosahovať až 100 metrov, a tak dokáže krtkovanie Ab-krtkovanie naraz vyčistiť dosť dlhý úsek kanalizácie. Tlak vody vytláča von z potrubia všetko, čo sa tam za dlhé roky používania usadilo.

manhole-cover-2723518_640

Obidva spôsoby čistenia sú veľmi účinné, no predsa len je prevencia najlepšia a najlacnejšia metóda udržiavania potrubia v nepretržitej prevádzke. No ak sa predsa len dostanete do problémov, firma je k dispozícii každý deň, 24 hodín aj počas sviatkov a voľna. Okrem čistenia potrubí v dôsledku havárie sa venujú aj prevencii v podobe monitoringu a trasovania kanalizácií. Takto totiž dokážu včas zistiť problémové miesta a zakročiť skôr, ako dôjde k najhoršiemu.