Krytina na strechu ako základný prvok strechy

Strešná krytina predstavuje dôležitý prvok každej strechy. Poskytuje objektu nielen ochranu, ale dotvára aj jeho celkový estetický vzhľad. Bez krytiny by teda do stavby prenikali vonkajšie vplyvy, ako napríklad dážď, sneh, vietor, slnečné žiarenie či rôzne zvuky. Odhaduje sa, že strešná krytina má priemernú životnosť približne 50 rokov, avšak jej životnosť sa odvíja od toho, o aký typ strešnej krytiny sa jedná. Mnohé stavebné spoločnosti však tvrdia, že ak je krytina na strechua jej montáž prevedená kvalitne a na čo najvyššej úrovni, na stavbe vydrží po celý „život“. Nekvalitná krytina na strechu či jej montáž sa odrazia nielen na kvalite celej strechy, ale aj stavby. Bežným javom sú tiež rôzne strešné defekty.

krytina na střechu

Najčastejšie problémy krytín na strechu

Nie každá strecha je skutočne dokonalá. Je to spôsobené jednak poveternostnými vplyvmi, ale aj výberom nesprávnej strešnej krytiny v závislosti od prostredia, v ktorom sa stavba nachádza. Proti strešným defektom je potrebné sa chrániť a zabezpečiť to, aby vôbec nenastali. Medzi najčastejšie problémy strešných krytín patrí:

Demolácia strechy v závislosti od silného vetra– v posledných rokoch sme svedkami toho, že narastá sila vetru. Silné vetry dokázali zdemolovať strechu nejedného objektu. Medzi krytinu na strechu, ktorá býva poznamenaná práve vetrom patrí plechová krytina na strechu.

Zatekanie predstavuje veľký problém v prípade plochých striech, ktorý je spôsobený narušením izolácie. Chybu tiež možno hľadať aj v nesprávne navrhnutom projektovom plánovaní alebo v nedokonale odvedenej montáži strešnej krytiny. Na zatekanie má priamy vplyv aj kvalita použitého materiálu. Aj pre šikmé strechy predstavuje zatekanie nočnú moru. Najčastejšie je spôsobená napríklad nesprávnou tesnosťou. Preto je dôležité šikmé strechy neustále kontrolovať a snažiť sa odhaliť všetky nedostatky, ktoré sa na streche objavili.

Mechanické poškodenie strechykombinácia silného vetru spolu s krupobitím predstavujú pre strechu hotovú nočnú moru. Krúpy predstavujú demolačný činiteľ obzvlášť v prípade plechovej strešnej krytiny, v ktorej ostávajú priehlbiny. Šindle sú voči krupobitiu odolnejšie.

Opadávanie šindlí zo strechyvyskytuje sa vtedy, ak je strecha už skutočne stará a je potrebné podstúpiť jej rekonštrukciu. Opadávajúce škridle sú rizikom nielen pre samotnú strechu, ale aj pre človeka. Rekonštrukciu strechy by ste teda rozhodne nemali odkladať.

město

Ak aj vy chcete, aby bola vaša strecha namontovaná skutočným odborníkom, ktorý pri jej inštalácii používa len kvalitný materiál, navštívte stránku www.krytina.sk, kde sa dozviete nielen množstvo zaujímavých informácií zo sveta striech, ale nájdete tu tiež kontakty na osoby, ktoré vám pomôžu nielen s výberom tej správnej strešnej krytiny, ale aj s jej montážou a prevedením.