Na tému záhradkárstvo pre amatérov

Pokiaľ Vás oslovil nový koníček spojený so záhradkárstvom, je to určite pekná záľuba, no aj tu musíme dať na určité rady a určité pravidlá. Predsa sa vraví, že nik učený z neba nespadol a to platí pri každom začiatku, aj čo sa týka záhradkárstva. Aj pokiaľ sa ním chceme zaoberať len v tej minimálnej podobe, kedy si chceme vypestovať napríklad rajčinky v kvetináči. Každopádne dobré rady nikoho nezabijú, preto prosím prečítajte aj tento článok.

zelenina

Pokiaľ máte v pláne vypestovať o niečo početnejšiu úrodu, na malý kvetináč asi zabudneme, pozrieme sa radšej rovno na väčšiu plochu, na záhradu. Pokiaľ však nedisponujete voľnou plochou a exteriérom, bývate napríklad v paneláku, voľné plochy sa dajú odkúpiť. Ale radím Vám to iba v prípade, ak túto záľubu máte premyslenú a chcete sa jej skutočne venovať. A tí, ktorí už voľnú plochu v exteriéri máte, Vy ste prekonali tú finančne najťažšiu časť. Ale ani to ešte samo o sebe nestačí, venujme pozornosť aj iným veciam, ktoré s touto záľubou súvisia.

ovoce

Aké vyberieme semiačka, taký typ úrody nám vyrastie. No to, či vôbec dozrejú do podoby, do akej sa očakáva, to záleží aj na našej starostlivosti, ale samozrejme aj od prírodných vplyvov ako počasie, vlhkosť pôdy, či vhodné ročné obdobie. V prvom rade si však dájme záležať na výbere správnych semiačok, ktorých plody nás potešia. A teraz prichádza pár rád. Rady pre začínajúceho záhradkára, ktoré by ste mohli uvítať.

pták

• Ak sa radíte k úplným začiatočníkom alebo skrátka nemáte chuť a náturu okopávať, skúste metódu vyvýšeného záhonu.
• Pri sadení však treba mysliť i na budúcnosť. V tomto smere o predstave, akou cestou bude úroda rásť. Určite by mala cítiť priestror, inak sa jej do zdravého rastu prestane chcieť. Takisto dajme pozor, aby sa nám úroda nezačala navzájom zbesilo krížiť, pretínať.
• Možno Vás to prekvapí ale „škodci“ ako vtáčiky či hmyz požerú tých pravých škodcov, ktorí sa pritúlili k vašej úrode.
Snáď nemusím na záver spomenúť, že je potrebné pravidelné polievanie.