Prečo okná niekedy nevydržia toľko, koľko by v skutočnosti mali?

Áno, väčšinou chceme, aby okná na našom dome alebo budove aj nejako vyzerali, aby boli moderné a estetické. Dôležitým faktorom by však mala byť aj ich životnosť, respektíve to, aby si uchovávali svoj vzhľad čo možno najdlhšie. Z hľadiska dizajnu a estetiky ako aj najvyššej životnosti, je okno z hliníka správnou voľbou. Hlinikove okna cena je vyššia ako u plastových okien, ale ak vám záleží na odolnosti materiálu, vysokej životnosti a nenáročnej údržbe, je to váš favorit.

Aj napriek tomu sa ale pozrime na to, čo môže znižovať životnosť okien vo všeobecnosti. Teda akým faktorom je vhodné venovať pozornosť, aby okná vydržali čo najdlhšie?

budova, okná

Logicky začneme bodom, ktorý nás viacerých zrejme napadol ako prvý. Je dôležitá pravidelná údržba okien, teda príkladná starostlivosť o ne. Niektoré typy vyžadujú náročnejšiu a pravidelnejšiu údržbu (drevo), iné v podstate jednoduchšiu(plast, hliník). Najviac používané je pri manipulácii s oknom kovanie, práve toto si zaslúži pravidelnejšiu starostlivosť- potrieť špeciálnymi prípravkami a pravidelne prečistiť.

Faktorom je však aj odlišná priemerná životnosť, každý typ okien sa v priemere „dožíva“ viac či menej, čo záleží aj od odolnosti použitého materiálu. Napríklad v prípade plastového okna sa ráta so životnosťou 25, max. 30 rokov, zatiaľ čo u hliníkových musíte mať vyššie očakávania- tie majú v priemerne životnosť 80 až 100 rokov. Aby bola životnosť čo najdlhšia, a to či už z hľadiska plastového alebo hliníkového okna, dôležité je hneď zo začiatku nepodceniť jeho inštaláciu. V mnohých prípadoch sa preto naozaj oplatí vsadiť pri inštalácii na odborníkov.

žena sedí pri okne

Logicky, pod kratšiu životnosť sa podpisujú vonkajšie vplyvy, ktoré na okno a jeho rámy pôsobia. A treba rátať s tým, že tieto vplyvy na neho budú pôsobiť podstatne veľa času, či už napríklad silné slnečné lúče cez leto, nekončiaci dážď na jeseň alebo mínusové teploty počas zimy. Podstatným faktorom sú teda aj klimatické podmienky.