Každý z nás to hádam pozná: oslavy, zábava, alkohol v neprimeranom množstve a druhý deň strávime v polohe ležmo so studeným obkladom na hlave. A bolesť hlavy nie a nie ustúpiť. To je, bohužiaľ, daň za všetky vypité poháriky v predošlý deň.
Vodu, vodku, vodičku…
Odporúčania, ako si s tým čo najrýchlejšie poradiť, sú rôzne, no väčšina sa zhoduje na tom, že pre čo najrýchlejšie odbúranie alkoholu z tela treba vypiť veľa pohárov vody, dokonca každý pohárik alkoholu zaliať pohárom čistej vody. No existuje vedecky podložené tvrdenie, že to tak nie je. Presvedčenie, že bolehlav má na svedomí hlavne dehydratácia organizmu, má trhlinu. Podľa vedcov, ktorí to zisťovali, je na príčine niečo celkom iné. Desaťročia staré mýty o tom, že zvýšený príjem alkoholu spôsobuje zvýšené vylučovanie tekutín z tela, čoho následkom je dehydratácia a potom „opica“, a že predísť tomu vieme zvýšeným prijímaním vody, vedci zmietli zo stola.
Testy dokázali zbytočnosť pitia množstva vody na vyliečenie z opice
Patrick Schmitt je molekulárny biológ, a ten tvrdí, že príjem zvýšeného množstva tekutín nám s opicou pomôže, nie je pravda. Pravou príčinou bolehlavu je totiž samotný proces spracovávania alkoholu, pri ktorom nastanú problémy, pretože niektorému organizmu chýbajú enzýmy na jeho rozloženie, a tak sa nedokáže z tela odbúrať. Vedec monitoroval dobrovoľníkov, sledoval stav ich hydratácie a zistil, že síce po požití alkoholu močili viac, ich organizmy však nestratili toľko tekutín, aby došlo k ich dehydratácii. Z toho vyplýva záver, že pitie vody spolu s alkoholom nemá vôbec žiadny vplyv na vznik opice, keďže telo neostáva dehydrované. Ani názor „ klin sa klinom vybíja“, neplatí. Zapíjanie ďalším alkoholom vám bolehlav nevylieči, práve naopak. No voda aspoň zaženie sucho v ústach. Jediná istá rada je nepiť alkohol, potom vás bude opica určite zďaleka obchádzať.