Vysoká škola nie je zárukou úspechu

Určite to poznáte. Chystáte sa maturovať a pred vami je otázka: ísť alebo nie na vysokú školu a ak áno, ktorá škola mi dá najlepšie vyhliadky do budúcnosti? Rozhodnutie študovať a výber vysokej školy je jedno z prvých vážnych rozhodnutí pre tínedžerov. Aj kvôli požiadavkám zamestnávateľom, ktorí si na väčšinu pracovných pozícií vyžadujú titul, študenti často ani nerozmýšľajú nad tým či ísť na vysokú školu ako to, ktorý odbor si vybrať. Preto sa stáva, že tínedžeri sa cítia tlačení do štúdia napriek tomu, že to možno vôbec nechcú. Možno sa teraz pýtate: „Ale veď titul nám zaručí úspešnú kariéru!“ To však nie je vždy pravda.

znalosti
 

Na odbore a reputácii záleží

Momentálne je na Slovensku mnoho vysokých škôl, ktoré zoberú každého kto im pošle prihlášku. Študenti získajú titul, ten ale nemusí mať v očiach zamestnávateľa takú váhu ako napríklad titul z prestížnejšej univerzity, ktorá má výbornú reputáciu. Taktiež by sme mali zobrať do úvahy odbor, ktorý chceme študovať. Na mnohé odbory sa dnes verejnosť, ale aj zamestnávatelia pozerajú skepticky. Je to najmä preto lebo niektorí študenti vidia tieto odbory ako rýchlu cestu k titulu a následne sa hlásia na pozície, ktoré nemajú nič spoločné so študovaným odborom. Osobne nezatracujem žiaden študijný odbor a verím, že z akademického hľadiska je každý dôležitý, skôr tým chcem vyzdvihnúť dôležitosť výberu študijného odboru.

promoce
 
Čo však ak sa necítime na štúdium na vysokej škole alebo nevieme čo chceme študovať? Je to úplne normálne. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nemôžeme čakať od osemnásťročného človeka, že bude v tomto veku vedieť čo presne chce v živote robiť.Preto ak sa necítite na štúdium alebo netušíte čo by ste chceli študovať, nechajte tomu čas a nehláste sa na vysokú školu iba aby ste mali titul. Áno, štúdium vám môže otvoriť možnosti, ktoré by inak nemuseli prísť, ale byť úspešným môžete byť aj bez školy. Koniec koncov úspech záleží najmä na tom ako ťažko ste ochotní na sebe pracovať.