Bylinné kúpele pre krásu a zdravie

Čistenie je prvou a základnou činnosťou vonkajšej starostlivosti o kožu a aromatický bylinný kúpeľ je jednou z najpríjemnejších terapeutických postupov. Bylinky v kúpeli pomáhajú zároveň aj pri kožných ťažkostiach a zvyšujú pôžitok z kúpeľa.
Tu je zopár tipov ako kúpeľ zrealizovať:

mléčná koupel
 
Bylinné kúpeľové vrecúška
Najjednoduchším spôsobom ako si pridať byliny do kúpeľa je pripevniť 2 alebo 3 čajové vrecúška na kohútik alebo ponoriť do vody malé čajové vajíčko s bylinami.
Ďalšou možnosťou je položiť hrsť bylín do stredu štvorca z mušelínu alebo gázy, rohy zhrnúť do stredu a uviazať zo špagátom. Vrecúško na dlhej šnúre pripevníme na kohútik a necháme aby ním voľne pretekala horúca voda.
Do kúpeľa použijeme jednu bylinu alebo zmes nanajvýš 4 bylín.
Na šúchanie kože môžeme pridať trochu ovsenných vločiek alebo otrúb.

bylinky
 
Bylinné kúpeľové zápary
Namiesto pridávania bylín môžeme účinné látky extrahovať infúziou 275 g sušenej byliny alebo veľkej hrste čerstvých bylín v 570 ml vriacej vody. Necháme lúhovať najmenej 10 minút potom ich precedíme a vlejeme do kúpeľa.
 
Octové kúpele
Octové kúpele zmierňujú svrbenie a bolestivosť svalov. Navyše zmäkčujú pokožku. Plnú hrsť čerstvých bylín pomaly zahrievame s 570 ml vínneho octu až kým zmes nezovrie. Necháme cez noc vylúhovať. Precedíme a uchovávame vo fľaši. Pri kúpeli vlejeme do vody za plnú šálku zmesi (200 ml).
 
Mliečne kúpele
3 PL sušeného plnotučného mlieka vložíme do vrecúška z jemnej gázy alebo mušelínu spolu s 50 g sušených alebo 100 g čerstvých kvetov bazy čiernej alebo rumančeka pravého alebo lipového kvetu. Lúhovať môžeme aj čerstvé kvety v 275 ml studeného mlieka počas dvoch hodín. Potom mlieko precedíme a pridáme do kúpeľa.

sušené květy
 
Liečivé olejové kúpele
Stačí pridať 10-15 kvapiek éterického oleja do kúpeľa a jeho účinky a vôňa vás hneď vzpružia. Olej prikvapkáme do vody teploty tela a hladinu zľahka sčeríme. Do tečúcej vody oleje nepridávame, rýchlo vyprchajú.
Pre stimulačný kúpeľ by mala stačiť teplota okolo 29°C. Pri nižších teplotách sa oleje zrážajú a pri vyšších spôsobujú starnutie pokožky.
Na suchú pokožkupridáme zvolený olej do 1 PL mandľového oleja.
Na citlivejšiu pokožku pridáme éterické oleje do 1 PL mlieka.
Na penivý kúpeľpoužijeme 1 PL detského šampónu alebo tekutého mydla spolu s éterickým olejom.