Čas alebo peniaze

Čo vlastne peniaze sú?
Z ekonomického hľadiska sú všetko, čo slúži ako akceptovaný výmenný nástroj.
 
čas
A čo sú peniaze pre Vás?
Všetci to poznáme. Platíme účty, nákupy a pre prežitie sú tieto veci nevyhnutné.
Ale naozaj ich potrebujeme toľko,aby sme na ich získanie venovali až toľko času?
K tým nevyhnutným veciam patrí:
-Všetko čo sa týka bývania – nájom, elektrika, plyn, voda.
-Ďalej tam umiestnime položku potraviny.
Je dobré si spraviť malý prehľad čo sa bude variť aby sme nenakúpili niečoho viac (napríklad zelenina a potraviny s kratšou životnosťou) a nemuseli potom vyhadzovať. Väčšina si povie: „ Veď to je len pár drobných“, no skúsme si po týždni – dvoch zosumarizovať čo všetko sme vyhodili a koľko sa naozaj ušetriť dalo. Možno z toho zrovna nezbohatneme ale budeme si môcť napríklad dovoliť o niečo kvalitnejšie potraviny. Veď prečo sa náhliť za peniazmi a nedopriať si naozaj potraviny, ktoré vieme odkiaľ pochádzajú a čo obsahujú. Uvedomme si koľko je naša hodinová mzda, koľko pre to robíme a obetujeme a či si naozaj nezaslúžime kvalitu priamo od pestovateľa či chovateľa. Veď to je PRVÝ krok a naozaj neodmysliteľná časť, ktorú robíme pre seba, ako pre telo, tak Vám zaručujem, že aj pre myseľ.
-Ďalšie výdavky sú oblečenie a obuv.
Znova by som pristúpila ku kroku „sadnúť si“ a zvážiť, či danú vec naozaj potrebujem, či som ochotná kvôli tomu ostať v práci daný čas. „Nieje to iba rozmar?“, veď ten čas vieme stráviť s ľuďmi na ktorých naozaj záleží.
A takto sa dostávame k veciam, ktoré si nekúpiš.

hodinky
 
„Čas, ktorý nikdy nevrátiš“.
Určime si priority. Je samozrejmé, tento systém je nastavený tak, že nejaké peniaze zarobiť musíme aby sme tie nevyhnutné veci platiť mohli. A potom zvážme, čo je naozajstný luxus. Mať drahé veci, veľký byt, ukážkové auto alebo jednoducho sadnúť si s rodinou alebo priateľmi k dobrému obedu, zdielať svoje pocity či zážitky s týmito ľuďmi a mnoho iného.
Čo je naozaj viac „čas alebo peniaze“.