Cesta k poznaniu – svet ukrytý v duši


Človek raz príde do obdobia, keď ho mučia pochybnosti, bolesť a strach, ktoré sú často väčšie ako je on sám. Veľakrát sa nám náš život nepáči, nevidíme jeho zmysel, nepáči sa nám jeho ortieľ. Smutné je, že tvorcami svojho života sme my sami a len my sami máme schopnosť ho tvarovať. Veľakrát nám ale bolesť a beznádej tak zatemnia úsudok, že nevidíme ako si ho kazíme a deformujeme. Áno- život je ťažký a veľakrát aj nespravodlivý. No to človek zmeniť nedokáže. Jediné, nad čím má človek absolútnu moc je on sám. Je na nás, či budeme smutní a či veselí, nahnevaní či milí. To čím ste Vám nikto nevezme. Nikdy. Preto sa vraciam k mojej otázke: má zmysel bojovať za tento svet, za svoj život? Má náš život až tak vysokú cenu, aby nám za to stál?

budha

Každý jeden človek je dôležitý
Život každého človeka je neopakovateľná a krásna mozaika farieb, ktorú už nikto nikdy neposkladá do takého istého tvaru – lebo život a skúsenosti ľudí, ktorí ju prežívajú sú krásne a jedinečné. Sú tam čiastočky radostí i utrpenia, odvahy i strachu, lásky i hnevu. Je to nádherný svet sám v sebe a práve pre to je vzácny ako poklad. A každý jeden z Vás je taký vzácny POKLAD. Pokladom, bez ktorého by svet nebol takým miestom akým je dnes- lebo ho ovplyvňujete každým svojím slovom, každou svojou myšlienkou, ktorá Vás spája so všetkými ľuďmi na planéte. I ten najmenší dobrý skutok ovplyvní napríklad Vášho suseda a ten ovplyvní zase ďalších ľudí a tí ľudia ďalších…

Musíme začať od seba
Ani si neuvedomujete, ako ďaleko do sveta Vaše nepatrné skutky siahajú. Ste súčasťou celku. Ako celok vplýva na Vás, tak aj Vy vplývate na celok. Preto ak chcete aby celok bol zdravý, musíte byť vnútorne zdravý i Vy. Veriť v svoju moc, ktorá môže ovplyvniť svet a práve preto k svojej moci pristupovať zodpovedne a používať ju s rozvahou. Keď ste napríklad nahnevaný až máte chuť všetko ničiť, kričať alebo sa hádať – zamyslite sa, či to stojí za to aby ste pošpinili svet okolo seba zlobou a zlou energiou. Svet je veľmi krehké miesto a životy ľudí sú priveľmi zraniteľné, aby sme do nich vypúšťali negatívne emócie. Veľmi ľahko sa totižto necháme strhnúť zlom vo svojom vnútri, no ono nezostáva len v nás, preskakuje z človeka na človeka – šíri sa od nás ďalej a ďalej a zamoruje stále väčšie množstvo ľudí. Je preto čas bojovať so svojím vnútrom a povedať si, že dnes urobím zo sveta lepšie miesto a budem bojovať so svojou tienistou stránkou. No musíme začať od seba.

pírko