Populárne a zaujímavé miesta sú:
- mestá Cholpon-Ata (kde zvyčajne chodia na výlety) a Karakol,
- letoviská Bosteri, Sary-Oi, Chok-Tal, Bulan-Sogyottyu, Chon-Sary-Oi,
- rokliny : Grigorievskoe a Semenovskoe ( sa nachádzajú na severnom pobreží) a Barskoon, Jeti-Oguz (na južnom pobreží Issyk-Kul).
Severné pobrežie je viac populárne a plné turistov – spravidla sú to Kyrgyzovia, Kazachi a Rusi. Tu je väčšina stredísk. Južné pobrežie je menej turisticky založené a viac opustené ale tu sa nachádzajú aj turisti z Kirgizska. Toto je moja najobľúbenejšia časť jazera.
Ak pôjdete autom, môžete ísť všade tam, kde si vaše srdce želá. V zásade sú rokliny z turistických trás na juhu (mapa s popismi roklín možno zakúpiť v turistických obchodoch Cholpon-Ata napríklad) sú tu tiež veľmi krásne a zaujímavé miesta na návštevu. Nie je tam toľko turistov.
- Priehrada Barskaun
Jedna z mojich zastávok je v rokline Barskaun, asi 20 km vo vnútrozemí. Tu si Kirgizská rodina prenajala obrovský pozemok (niekoľko hektárov) na 49 rokov za 150 dolárov ročne. Miesto je veľmi chladné a krásne. Teplota vzduchu na júlovú noc, počas mierneho chladenia, bola okolo 3 ° C a popoludní okolo 25 ° C.
- Gorge Zhety-Oguz
Zhety-Oguz (preložené „Sedem býkov“). Sedem býkov je sedem červených skál, aj keď sú červené len vtedy, keď na ne svieti slnko. Zaujímavosť je, že domáci si na prípravu jedla na dovolenke si so sebou berú živú ovcu. Pred jej zabitím si prečítali modlitbu – niečo ako v Avatare – že je to nevinná obeť, ale musia niečo jesť.
Počas nášho pobytu na južnom brehu začalo pršať. Spočiatku to bolo veľmi krásne. Ale potom sme boli zázračne šťastní, pretože priamo cez stanový tábor bol v jednom náhlom okamihu z okolitých priekopov pomerne silný prúd vody, ktorý zaplavil stany a omyl naše veci. Nebyť hlavného stanovišťa, kde sme mali všetky cenné veci mali by sme problém.