Jar volá mocným hlasom

Jar patrí k mojim obľúbeným ročným obdobiam. Dni sa predlžujú. Vzduch sa ohrieva a prvé jarné kvietky sa nesmelo objavujú pod zvyškami starého snehu. Vytláčajú ho nech iž ide preč. Je až neuveriteľné, koľko sily má v sebe napríklad snežienka. Neuveriteľne krásna a krehká zároveň. Pri prechádzke lesom pokľaknem pri nej a dívam sa na tu krásu. Nikdy neodtrhnem. Mám pocit, že táto prvá jarná krása má potešiť oko všetkých návštevníkov lesa.

sněženka

  • Snežienka je neklamným znakom toho, že jar je tu.

Až po nej o niekoľko týždňov prichádzajú iné rastlinky:

  • Prvosienka jarná
  • Pľúcnik lekársky
  • Medvedí cesnak
  • Pŕhľava
  • Fialka
  • Podbeľ

Zaiste aj iné, ale tieto sa v mojom okolí vyskytujú v najhojnejšom množstve. Nikdy neodolám, aby som si z prechádzky nedoniesla kytičku z prvosienok. Ponorím do nej tvár a cítim vôňu marhúľ. Pre mňa je to ten najúžasnejšie voňajúci a zároveň svojím súkvetím ten najmajestátnejší jarný kvietok. Ale ako každá krása- aj tá jeho- trvá veľmi krátko. Poponáhľam sa teda nazbierať si kytičku. Jar nás volá -. O týždeň už byť nemusí.
Pľúcnik lekársky zbieram na čajík. Vhodný pri prechladnutí. Zberám listy a kvety a opatrne suším. Neskladujem nikdy dlhšie ako rok a preto ho nezbieram veľa, Tvorí iba súčasť mojich čajových kolekcií.

Medvedí cesnak láka čoraz viac ľudí do lesa. Aj takí, čo sa tam inokedy neobjavia sa zrazu poberú hľadať lístky medvedieho cesnaku. Tento ošiaľ trvá už niekoľko rokov a ľudia pomerne nešetrne trhajú túto rastlinku aj s cibuľkou. Tak v našom lese ubúda.

sněženky

Pŕhľava svoje zdravé listy vytláča hneď často ešte zo zvyškov snehu. Jej sila na jar je najväčšia. Pridáva sa do jedla kačičkám a iným domácim zvieratkám. Občas natrhám aj ja pár rastliniek do praženičky, alebo na odvar vhodný pre pitie, ale aj na oplachovanie vlasov.
Fialka a podbeľ sú milé rastlinky, ktoré neviem prečo, milujú hlavne deti. Možno je to tým, že majú drobné kvietky, alebo jemnou vôňou fialky.