Upratujte lacno a ekologicky

Už od malička ma moji rodičia viedli k tomu, aby som mal okolo seba poriadok a čisto. Našťastie mi táto vlastnosť ostala až do dospelosti a pravidelné upratovanie praktizujem aj vo svojom vlastnom byte. Niekedy som bol, ako väčšina z nás. Kupoval som desiatky prípravkov na podlahu, okná, sporák, linku, vaňu a tak ďalej. Neskôr som však objavil dve výborné veci, ktoré by som dnes, nedal za nič na svete. Hovorím o sóde bikarbóne a octe.

mop
 
Tieto dve veci, ktoré navyše stoja pár centov, vám v domácnosti pomôžu v podstate so všetkým upratovaním. Ja osobne ich používam ako na podlahu, tak na linku, sprchu, či umývanie riadu a dokonca aj na pranie. Prezradím vám ako to presne robím.
 
Podlaha
Na zmývanie podlahy používam klasické vedro s teplou vodou, do ktorého nalejem ocot. Na päť litrov tekutiny, používam dva deci klasického, kuchynského, osempercentného octu. tesne po tom, ako so zmývaním skončím, pootváram všetky okná a octový zápach  zmizne v priebehu desiatich minút.

soda
 
Riad
Na riad si pripravujem niečo, čo sa vzhľadom a konzistenciou podobá paste. Stačí keď zmiešate jedlú sódu s troškou vody. Túto zmes si vždy nalejem do fľašky, pretože s nepokazí veľmi dlhú dobu. Veď sa na nej v podstate ani nemá čo skaziť. Riad je krásne čistý, a to aj bez úmorného drhnutia drátenkou.
 
Pranie
Priamo do bubna práčky vždy nasypem celý balíček jedlej sódy. Jedna z jej vlastností je pohlcovanie pachov, takže sa nemusíte báť, že oblečenie nebude pekne voňať. Sóda bohužiaľ nezaberá na extrémne zašpinené oblečenie. Vtedy ju používam v kombinácii s troskou klasického pracieho prostriedku.

pračka
 
Všetko ostatné
Keď chcem poumývať, poutierať, alebo poupratovať čokoľvek iné vo svojom byte, vždy používam tieto dva prípravky, alebo ich zmiešam. Môžete ich pokojne použiť aj na tepovanie kobercov, vyčistenie matraca, alebo gauča. Octového zápachu sa naozaj nemusíte báť. Je jasné, že ho budete chvíľku cítiť, ale pri otvorenom okne sa vyparí za pár minút.