O KRÍKOCH V NAŠICH ZÁHRADÁCH

Kríky majú nezastupiteľnú úlohu v okrasnom záhradníctve a svojou diverzitou foriem prispievajú k vizuálnemu obohateniu celkovej záhradnej kompozície. Môžu poslúžiť ako prvok ohraničujúci pozemok, zaisťujúci potrebnú intimitu priestoru alebo môžu nejaký priestor vyplniť.

květina
 
Magnólia Soulangova (Magnolia x soulangeana)
Kto by nepoznal tento dekoratívny ker s nádhernými veľkými väčšinou ružovo bielymi kvetmi. U nás však bývajú kvety, prípadne aj mladé výhony často poškodzované jarnými mrazíkmi.
 
Sadí sa ako solitéra alebo v malých skupinkách. Je vhodná do predzáhradiek alebo pekne vyplní aj menší priestor v rohu. Z magnólií existuje viacero druhov kultivarov odlišujúcich sa hlavne farbou kvetov od bielej, cez ružovú až po fialovo purpurovú. Napríklad odroda „Lennei“ má kvety z vnútornej strany biele a z vonkajšej ružové, odroda „Rustica Rubra“ zase tvorí purpurovo červené kvety a biele s červenou linkou uprostred má kultivar „Alba Superba“.

květy
 
Pivónia krovitá (Paeonia x suffruticosa)
Veľmi atraktívna rastlina v období kvitnutia, dôležitý symbol v čínskej kultúre. V tradičnej čínskej medicíne sa koreň pivónie používa už cez 2000 rokov ako analgetikum, antipyretikum a látka zo silným antibakteriálnym účinkom.  Zo sušených okvetných lístkov sa vyrába čaj proti kašľu.
 
Do záhrad sa väčšinou sadí samostatne ale vynikne aj na trávnatej ploche hlavne keď ju tvorí viacero rastlín. Pretože sa problematicky kombinuje s ostatnými drevinami, uplatní sa skôr v trvalkových záhonoch. Je známe veľké množstvo kultivarov, cez 600 druhov, odlišujúcich sa farebnou škálou kvetov. Odroda „Akashigata“ má ružové kvety s červeným stredom a „Duchese Morny“ sa môže popýšiť plným kvetom ružovej farby.

růže
 
Ruža galská (Rosa gallica L.)
Táto ruža, atraktívna svojimi veľkými kvetmi, bola pestovaná už dávno v minulosti. Stala sa jedným z východzích druhov kultúrnych ruží. Pestuje sa v mnohých formách, hlavne krížených. Príbuzný druh – ruža damascénska (Rosa x damascena) je krížencom ruže galskej. Z jej silne voňavých okvetných lístkov sa získava ružová silica, používaná v kozmetike a pri výrobe parfémov.
 
Ak si zadovážite tento ker, umiestnite ho so zreteľom na jeho bujný rast. Dobre znáša tvarovanie a každé leto sa vám za to odvďačí množstvom silne voňajúcich kvetov.