Štúdium francúzštiny: radosť či drina?

V momente, keď niekto vysloví šarmantným prízvukom francúzsku formulku ako Bonjour, Merci aleboJe t´aime, väčšina z nás doslova podľahne dokonalosti, ktorá razom vypláva na povrch. Neopísateľne vábny akcent uchváti pravdepodobne nejedno ľudské srdce, a nedá neobdivovať tento jazyk nejednej poetickej duši. Presne tak, práve obdiv a nadšenie sprevádzajú dynamický charakter reči umelcov, vedcov i diplomatov. Nech už si to vezmeme z ktoréhokoľvek uhla pohľadu, románske jazyky na čele s francúzštinou znejú naozaj výsostne. Za bariérou sluchu zanechávajú vznešenú spomienku. No nie je s tou krásou zaiste spojená i náročnosť?

škola

Hlavne sa nevzdajte skôr, ako začnete.
Veľakrát som sa stala svedkom výpovede porazeného ešte pred tým, ako sa vôbec odhodlal vstúpiť na bojové pole. Pokiaľ prechovávate istú dávku strachu či nechuti, ktoré sú zrejme na počiatku vašej deštrukcie akéhokoľvek sna, skúste sa na to pozrieť z druhej strany. Skrátka, pretočte mincu: ak pociťujete decentnú túžbu naučiť sa jeden z najviac ohromujúcich jazykov sveta, zrejme to nebude také zlé. Pretože vedzte, že práve túžba sa vedie ruka v ruke s motiváciou, a tá je tým najdôležitejším motorom pre váš pohon. Nenechajte sa odradiť. Kopte v sebe vízie a premieňajte ich na realitu. Nechajte sa unášať hlasom vášho srdca. Pokiaľ vám šepká, že francúzština je tá pravá, vrhnite sa do realizácie. Majte na pamäti, že život nevyniká stabilitou – ide o permanentne sa vlniaci povrch hladiny mora. Keď po určitom čase zistíte, že ste sa jazyka dostatočne nasýtili, a už viac netúžite pokračovať v jeho štúdiu, odhodlajte sa spraviť ďalší krok. Vždy máte k dispozícii možnosť ukončenia. Čo je však dôležité, to je pokúsiť sa. Možno práve vy sa o pár rokov ocitnete v jednom z kresiel európskeho parlamentu v Štrasburgu alebo budete stáť v orchestrálnom zoskupení na jednom z parížskych pódií.

kniha

Niekoľko praktických rád sa pri štúdiu zíde.
·         Škála krajín, kde sa hovorí po francúzsky je naozaj rozmanitá. Pri štúdiu jazyka teda nie ste limitovaní, ale práve naopak – otvárajú sa vám vstupy do trezorov po celom svete (Kanada, veľké množstvo afrických krajín, Belgicko, Švajčiarsko, Luxembursko). 

·         Postavenie Francúzska v Európe je aktuálne jedno z najdôležitejších. Potom ako Veľká Británia odstúpila z Európskej únie, hlavnými opornými bodmi pre celkové dianie sa stali práve Nemecko a Francúzsko.
·         Uplatnenie pre absolventa po vyštudovaní francúzštiny je naozaj pestré i na Slovensku. Disponujeme totiž kvantitou francúzskych spoločností, ktoré vaše znalosti rozhodne ocenia.

makaronky

·         Štúdium cudzieho jazyka zaručene rozvíja všeobecný prehľad jedinca. Ide o intenzívne nadobudnutie vedomostí v mnohých oblastiach – kultúra, šport, veda, politika, história, geografia, gastronómia – a vedzte, že každou jednou z nich práve Francúzsko vyniká.
Na Slovensku sa nachádzajú štyri gymnáziá s francúzskou bilingválnou sekciou, ktoré spája dômyselne prepracovaný program: Trenčín, Banská Bystrica, Košice, Bratislava.