Správne sedenie môže predísť tragédii

Spôsob akým sedíme pri šoférovaní, by sme nemali podceňovať. Nesprávne sedenie škodí chrbtici, môže mať však za následok aj horšie podmienky na vedenie motorového vozidla. Sedenie by malo byť najme pohodlné. Okrem toho však musíme pozerať aj na praktické záležitosti, ako držanie volantu či dobrú viditeľnosť. Poďme sa pozrieť, ako sa to robí správne.

auto
 
Ak sa naučíte vo svojom aute správne sedieť, budete s ním mať doslova lepší kontakt. Vďaka tomu bude jeho ovládanie celkovo jednoduchšie a hlavne bezpečnejšie. ako teda vyzerá to správne sedenie? Sedadlo by malo byť mierne naklonené smerom dozadu. Ideálny je uhol okolo sto stupňov. Vrchná časť nôh, teda stehná, by sa mali celé dotýkať sedačky pod vami. Volant by sme mali vždy uchopiť oboma rukami. Ak sedíte správne, mali by byť ľahko pokrčené v lakťoch.
 
Sedenie by malo byť pre vás zároveň pohodlné. Ak ste príliš napnutý, nemôžete pohodlne manipulovať s volantom, riadiacou pákou a ani pedálmi. Naopak príliš uvoľnené a zhrbené telo, bezpečnej jazde taktiež neprispieva.
Poloha v ktorej sedíte vám  musí umožňovať bez akéhokoľvek pohybu telom, sledovať všetky tri spätné zrkadlá. Ak sa musíte pri jazde nakláňať, nastavte si správne zrkadielka a posaďte sa správne.
 
So sedením majú problém najme ľudia, ktorí sú príliš nízky, alebo naopak vysoký. V prípade nedostatočnej výšky, pokojne siahnite po vankúšoch, alebo iných podložkách pod zadok. Tie by mali byť pevné, aby časom nestratili tvar. Ak ste príliš vysoký, mali by ste si zaobstarať dostatočne priestranné vozidlo.

volant
 
Nesprávne sedenie vedie aj k zdravotným problémom. Prvá časť tela, ktorá trpí najviac je samozrejme chrbtica. Hlavne ak cestujete na dlhé trate, môžu byť dôsledky priam katastrofálne. Okrem toho však dostávajú zabrať aj naše kĺb, svaly a šľachy. Toto by ste naozaj nemali podceňovať. Aj niekoľko minút za deň, ktoré strávite v aute, sa môžu odzrkadliť na vašom zdraví.