Univerzity tretieho veku

Mám na myslí ľudí, ktorí by si už dávno mohli dovoliť nič nerobiť a len tak si hovieť doma a napriek tomu ich niečo neustále ako stroj ženie dopredu.
Aký majú dôvod študovať?

klobouk

  • Snaha po vzdelaní na ktoré nemali doposiaľ čas ani príležitosť. Ekonómky študujú medicínu, právničky výtvarné umenie, technici dejiny literatúry a tak rôzne. Celý život sa venovali jednému odboru a cítia vnútornú potrebu vyvážiť to čímsi iným. Alebo naopak sú aj takí, ktorí mali ukončené učňovské, alebo stredoškolské vzdelanie v odbore a cítia vnútornú potreby získať ešte odpovede na zložité otázky.
  • Snaha získať mladícku energiu a entuziazmus. Veď určite platí, že okolie a ľudia okolo neho človeka ovplyvňujú. Ak sa bude pohybovať medzi mladými ľuďmi získa trochu z ich energie. Omladne aspoň na chvíľu a nebude myslieť na vysoký tlak, tep , pankreas, žlčník a iné problémy , ktoré sa stávajú v určitom veku základnou témou rozhovorov.
  • Snaha nebyť sám. Niet nič horšie ako byť osamelý. Nemať nikoho. Stratiť dôvod ráno vstať z postele, umyť sa, vyparádiť sa pre niekoho a opustiť sídlo samoty. Na chvíľu sú aspoň s ľuďmi, ktorí majú rovnaké zmýšľanie aj záujmy.

kniha
Obdivujem týchto ľudí, že nerezignujú. Že stále majú chuť spoznávať a učiť sa niečo nové. Ani nevedia akou obrovskou inšpiráciou sa pre mňa.
Možno niekto s posmeškom hľadí na starčekov a starenky v školách. Niekto, kto nikdy nepochopí význam prijímania nových informácii. Ak stratíme chuť pracovať na sebe, vzdelávať sa, napredovať- potom začíname starnúť a upadať.
Nie je krajší pohľad na oholeného, navoňaného deduška, ktorý svižným krokom vstupuje na katedru , ako na unaveného starca, hltajúceho tabletku za tabletkou a nadávajúceho na systém, zriadenie, zdravotníctvo. Na všetko.
Akí chcete byť v starobe vy? Čo Vám je bližšie a sympatickejšie ?Netrúfam si to odhadnúť!